İçinde bulunduğumuz dönemde internet müzik endüstrisini inanılmaz boyutlarda şekillendiriyor. Müzisyenlerin çoğu kariyerlerinde çok önemli bir noktaya gelmiş olmalarına rağmen, en son yaşanan koronavirüs pandemisi ile ilk defa  internetinin müzik aşıklarına ulaşmak için tek seçenek haline geldiğini gördüler. Yaşamınızda konser vermek sizin için önemli bir gelir kaynağı ise, bu alan üzerinden çevrimiçi para kazanmak için girişimde bulunmanın zamanı çoktan geldi, gibi görünüyor.

Bu yazımızda internet üzerinden müzik yaparak para kazanmak üzerine bazı ipuçları sunuyoruz.

Web Sitenizden Müzik Satın

Müzikle uğraşıyorsanız, onu duyurmak için bir web sitesi oluşturmalısınız. Bu sayede hem internet üzerinden küçük bir pay alabilirsiniz, hem de hayranlarınıza direk olarak müzik satabilirsiniz. Bütün bunların ötesinde müziğinizi dinleyen hayranlarınızdan da e-postalar yardımı ile önemli geri dönüşler alırsınız. Bu da bundan sonra izleyeceğiniz yol hakkında size iyi bir fikir verebilir. E-posta ile aldığınız geri dönüşleri iyi değerlendirirseniz, kariyerinizde uzun vadeli başarı yoluna girdiniz demektir.

Müziğinizin Yayılması İçin Çevrimiçi Yayıcıları Kullanın

Dinleyiciler eskisi gibi dijital indirerek, satın alma konusunda hevesli değiller.  Eğer müziğinizi İtunes a da Amazon gibi çok tanınmış çevrimiçi perakendecilere dağıtırsanız, daha da çok tanınan ve tercih edilen bir müzisyen gibi görünürsünüz. Bu yöntemle satışlarınız hakkında daha detaylı analizler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece hayranlarınızın sizi daha çok desteklenmesi için en uygun yöntemi de daha kolay bulursunuz.

Müziğinizi Akış İçin Kullanılabilir Hale Getirin

Son dönemlerde dinleyiciler Spotify, Google Play, Apple Music ya da Amazon Music gibi çok büyük platformları tercih ediyorlar. Bu kanallarda yer almak hem halihazırdaki müşterilerinize, hem de potansiyel hayranlarınıza daha kolay ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Şimdilik hayranlarınızın size, müziğinizi dinleyerek kazandıracakları paranın, fiziksel olarak albüm satmanız kadar para getirmesi için uzun bir yol kat edilmesi gerekiyor gibi düşünülüyor. Fakat bu mecralar her yıl katlanarak büyüyor. Bu gelirin tutarı da kaçırırsanız üzüleceğiniz kadar yüksektir.

Bir kez müziğinizi bahse konu platformlara dağıttıktan sonra yayın sayınızı arttırabileceğiniz bazı taktikler şunlardır:

  • Önceden kayıt kampanyaları
  • Sesli reklamlar
  • Oynatma listesi özellikleri hazırlamak

You Tube Kanalınızdan Para Kazanın

Çalışkan bir müzisyenseniz You Tube üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu amaçla izlemeniz gereken basamaklar şunlardır:

  • İlk önce bütün müziklerinizi kanalınıza yükleyin.
  • Daha sonra abone oluşturma ayarlarını düzenleyin.
  • Hesabınızın You Tube üzerinden para kazanma özelliğini ayarlayın.

Böylece sizin müziklerinizin dinlenmesi sırasında gösterilen reklam gelirlerinden para elde edebilirsiniz. Müzik yaparak para kazanmak platformlarında profesyonel olarak çalışan dijital finans dağıtım şirketi, kazandığınız paranın tamamının hesabınıza geçmesini sağlar.

Bir sonraki Çalışmanızın Maliyetini Kitle Fonlaması Karşılasın

Eğer destekleyici ve kalabalık bir hayran kitleniz var ise kitle fonlaması, proje maliyetlerini karşılamanın hoş bir yoludur. Kitle fonlamasından gelir elde edebilmenin başlıca anahtarı sizinle en çok ilgilenen hayranlarınıza perdenin gerisinde neler olduğun göstererek onları yaratıcı sürece dahil etmek olabilir. Fakat bu yöntem uzun bir süre gerektirebilir. Bu nedenle bahse konu yöntemin acil nakit akışı sorununuzun çözümü olmayacağını hesaplayın.

Bandzoogle’ın yerleşik kitle fonlaması araçlarını kullanarak yapabileceğini başlıca aktiviteler şunlardır:

  • Dijital müziği CD’lere ya da plaklarla yüklemek
  • Albüm ön siparişlerini kabul etmek
  • Dinleyicilerinize sunmak istediğiniz her şeyi bu yolla sunabilirsiniz.

Bandzoogle’nın diğer kitle fonlaması sahalarına göre en büyük avantajı, bu platformda komisyon alınmaması ve size ait ödemenin herhangi bir gecikme olmaksızın direk hesabınıza düşmesinin sağlanmasıdır.

Bandzoogle kullanarak web isteniz üzerinden hiç komisyon vermeden müziğinizi, ürünlerinizi ve bilet satışını gerçekleştirebileceğiniz gibi kitle fonlaması için ön taahhütler de alabilirsiniz. Yine bu platfrom üzerinden aylık hayran abonelikleri oluşturabilirsiniz.

Eğer Bandzoogle’ı web sitenizi oluşturmak için kullanmayı düşünürseniz, ilk 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneme yapabilirsiniz.

Hayran Abonelikleri Oluşturun

Müzisyen olarak gelir elde etmenin zorluklarından biri, gelir akışını tahmin etmenin mümkün olmamasıdır. Hayran abonelikleri devamlı gelir sağlayan güvenilir kaynaklardan biridir. Bu nedenle özellikle belirsiz zamanlar için müzisyenlere daha da çekici geliyor.

Abonelikler sayesinde hayranlarınız küçük bir aylık ek ücret ödeyerek özel kayıtlara, performanslarınıza, videolarınıza, ürünlerinize ve ödüllere ulaşabilirler.

Ödüller için sürekli içerik hazırlama, yaratıcı fikirler ortaya çıkarmak göründüğü kadar kolay değildir. Çok emek ve zaman gerektirir. Fakat böyle bir çaba göstermeye hazırsanız dinleyicilerle çok daha derin bağlantılar kurabilirsiniz.

Facebook Ve Instagram Videolarınızdan Para Kazanın

Müzisyenlerin çoğu müziklerini You Tube’a yükledikleri gibi Facebook ya da Instagrama yüklediklerinde de para kazanıyorlar. İnsanlar size ait müzikleri hikayelerinde kullandığında bile siz para kazanabilirsiniz.

Müziğinizi Lisanslayın

Müziklerinizi filmler, şovlar ya da reklamlar için lisanslama konusunda ısrarcı olun. Müzisyenlerin bazıları gelirlerinin büyük bir kısmını sadece lisans alarak kazanıyor.

Kendinizi bütün bu fikirlere adamak zorunda hissetmeyin. Müzik yaparak para kazanmak hakkındaki hedeflerinize göre, size uygun olan önerileri bir kez daha inceleyin. Sizi en çok heyecanlandıran fikirden başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir